בעזרת ה' יתברך

תורה מיריחו

התורה מיריחו

לומדים תורה ביריחו
לימוד ליל הושענה רבה בסוכה בבית חגלה
התמונה הקודמת  מצגת התמונה הבאה
הרב צבי יהודה קוק

שיעורים קבועים בבית חגלה על פני יריחו

ימי עיון באווירה ארץ ישראלית בבית חגלה

שיעור תורה בבית חגלה

מדרשת נביעה בבית חגלה מציעה יום עיון, כל שלושה שבועות, בימי ראשון בין 16:00 ל-20:00.

הנושאים:

  • הרב יעקב שפירא מעפרה מעביר על עומקם של ספורי ר' נחמן.
  • הרב אברהם בלס מעביר סוגיות מן התלמוד הירושלמי תוך השוואה בדומים להם בתלמוד הבבלי, ויוצא שמגמת התלמודים הפוכה. התלמוד הירושלמי מדגיש את האחריות של האדם המביאה למעשה, ואילו התלמוד הבבלי מדגיש את התערבות השמיים או החברה ב"שב ולא תעשה".
  • הרב ד"ר חגי בן ארצי מעביר שיעור בנושא הספר "אם הבנים שמחה" מאת הרב טייכל. בספר הרב טייכל בעוז ובעוצמה מאשים את הרבנות החרדית לאובדן מיליונים בשואה באשר מנעו מהם לעלות ארצה במחצית הראשונה של המאה העשרים.

לעמוד השיעורים  

השיעור הקבוע של הרב דורון רוזיליו בבית חגלה

שיעור תורה בבית חגלה

הרב דורון רוזיליו ראש כולל לבעלי תשובה בגבעת זאב

עשרות תושבי אזור הבקעה באים כל שבוע לבית חגלה על פני יריחו לשמוע ולהשתתף בשיעור של הרב דורון רוזיליו. השיעורים הם לאורה של התורה של הרב נחמן מברסלו.

לעמוד השיעורים  

הכולל ביריחו

ברוך השם, לומדים ביריחו באופן קבוע

הכולל ביריחו

לומדים בכולל בבית הכנסת העתיק "שלום על ישראל" ביריחו בדרך כלל בימי שישי בבוקר. ראה את התכנית העדכנית של הכולל כאן.

בכל פעם באות קבוצות ממיטב הישיבות בארץ להתפלל שחרית וללמוד כמה שעות בעיר הקודש יריחו.

בעמוד השיעורים המוקלטים של הכולל, נמצאים, בין היתר, סדרת שיעורים של יובל אהרוני בנושא אורות הקודש של הרב קוק זצ"ל. כמו-כן נמצאים שיעורים של ראשי ישיבות ורבנים שהגיעו ללמד ביריחו.

שמע את השיעורים של הכולל 

רבנים שמעבירים שיעורים ביריחו ובבית חגלה

אנו מודים לכל הרבנים שמעבירים שיעורים ביריחו ובבית חגלה. אנחנו משתדלים להכין דפים עבור כל רב שנותן את זמנו ליריחו, אך המלאכה מרובה והזמן קצר. לכן, יש כרגע דפים עבור רק חלק מהרבנים, לפי זמינות החומר. בעזרת השם, נשלים את המלאכה. רשימת הדפים של הרבנים לפי סדר א-ב.

הרב ישראל אריאל

הרב ישראל אריאל בבית חגלה

למד בישיבת כרם ביבנה ובישיבת מרכז הרב. לחם במלחמת ששת הימים והיה ממשחררי הר הבית והכותל המערבי. לאחר שהוסמך לרבנות החל לכהן כרב מועצה אזורית עמק יזרעאל וכרב מושב שדה יעקב, וכן שימש כרב פיקוד הצפון בצה"ל.

עם הקמת העיר ימית בצפון חבל סיני, החל לכהן כרב העיר, כאשר אחיו הרב יעקב אריאל משמש כראש ישיבת ההסדר בעיר, עד להריסת העיר בשנת תשמ"ב. הוא נודע כאחד ממובילי המאבק נגד הנסיגה מסיני ומימית, ואף כתב ספר נמראה כי בחל סיני הוא חלק מארץ ישראל. לאחר פינוי ימית, עבר להתגורר בעיר העתיקה בירושלים, שם מתגורר עד היום. זמן קצר לאחר מכן, החל בפעילות למען מודעות המקדש והר הבית בקרב הציבור- הקמת מכון המקדש וכולל "בית הבחירה", ייצור כלי המקדש ובגדי הכהונה, כתיבת מאמרים וספרים להגברת המודעות, עידוד העליה להר הבית, הקמת ישיבה תיכונית שתכשיר אמנים ונגנים לבית המקדש, ניסיון לחידוש הסנהדרין ועוד.  מתוך "ויקישיבה" של ישיבת בית אל.

לעמוד השיעורים  

הרב אברהם בלס

הרב אברהם בלס מעביר שיעור בסוכה בבית חגלה

הרב אברהם בלס הוא ראש מכון התלמוד הירושלמי ומעביר שיעורים במחשבת התלמוד הירושלמי.

הרב אברהם בלס מעביר שיעור במסגרת ימי העיון באווירה ארץ ישראלית בבית חגלה, פעם בשלושה שבועות. הוא מעביר סוגיות מן התלמוד הירושלמי תוך השוואה בדומים להם בתלמוד הבבלי.

לעמוד השיעורים  

הרב ד"ר מיכאל בן-ארי

הרב מיכאל בן-ארי מעביר שיעור בסוכה בבית חגלה

הרב ד"ר מיכאל בן ארי איש חינוך ומחקר אקדמי מזה שנים רבות. הקים את המדרשה לידע המקדש וישיבת "הרעיון היהודי". היסטוריון של תקופת המרד הגדול ומרצה בנושאי הר הבית.

הרב בן ארי למד בישיבת מרכז הרב. את לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטת בר-אילן. בעל תואר ראשון בחינוך, תואר שני בחוג לתלמוד‏‏ ודוקטורט בלימודי ארץ ישראל‏‏. רב מלמד בישיבת "דרכי נעם" ובעבר לימד גם בישיבת בני עקיבא גבעת שמואל.

לעמוד השיעורים  

הרב ד"ר חגי בן ארצי

רב ד"ר חגי בן ארצי

רב ד"ר חגי בן-ארצי, תושב בית אל, מורה לתנ"ך ולמחשבת ישראל במכללות לחינוך בירושלים ובאוניברסיטה בר-אילן. בעבודתו החינוכית, משלב הרב ד"ר בן-ארצי מחויבות לתורת ארץ ישראל עם גישה אקדמית ומדעית.

הרב חגי בן ארצי מוסר שיעור במסגרת ימי העיון באווירה ארץ ישראלית בבית חגלה, פעם בשלושה שבועות. נושא הלימוד: הספר "אם הבנים שמחה" מאת הרב טייכל. בספר הרב טייכל בעוז ובעוצמה מאשים את הרבנות החרדית לאובדן מיליונים בשואה באשר מנעו מהם לעלות ארצה במחצית הראשונה של המאה העשרים.

לעמוד השיעורים  

הרב שמעון בן ציון

הרב שמעון בן ציון בליל הושענה בבית חגלה על פני יריחו

כבר כמה שנים הרב שמעון בן ציון מעביר שיעור במסגרת הלימוד בליל הושענה רבה המתקיים מידי שנה בבית חגלה על פני יריחו.

בעבר לימד באולפנה ובישיבה התיכונית בקרית ארבע, כמו כן היה למשך תקופה רב ללימודי כתבי הרב קוק בישיבת ניר קרית ארבע. הרב בן ציון הוא היוזם של התסריט לסרט "עם שחר" המבוסס על ספר אורות.

שלשה חדשים לפני הגירוש מגוש קטיף עבר הרב ליישוב גדיד. בזמן הפינוי לבש את מדי צה"ל. במעשה זה ביקש להדגיש ולומר לחיילים "אנחנו עם אחד". לאחר שפונה קרע קריעה על פינוי היישוב.

משמש כיום כאחד הרבנים במכון מאיר.

לעמוד השיעורים  

הרב יצחק חי זאגא

הרב יצחק חי זאגא בבית חגלה

הרב יצחק חי זאגא משמש כראש תנועת "רוח ירושלמי", שמטרתה העצמה יהודית ברוח תורת הרב קוק.

ההשראה לשיטתו החינוכית, באה מתורת הרב קוק, המפורסמת בעמקותה ואהבתה לכל.

על קהל שומעיו לאורך השנים, נמנים כל סוגי האוכלוסייה, מילדי בית ספר, ועד לבחורי ישיבה, מנוער הפיצוציות, ועד לחיילים סטודנטים ודוקטורנטים.

לעמוד השיעורים  

הרב יהודה עדרי

הרב יהודה עדרי מסר סדרה של שיעורי ערב בבית חגלה בשנת תשע"א. השיעורים דנו בסוגיות בספר התניא ובגמרא במסכת בבא מציעא.

לעמוד השיעורים  

הרב דורון רוזיליו

שיעור תורה בבית חגלה

הרב דורון רוזיליו ראש כולל לבעלי תשובה בגבעת זאב

עשרות תושבי אזור הבקעה באים כל שבוע לבית חגלה על פני יריחו לשמוע ולהשתתף בשיעור של הרב דורון רוזיליו. השיעורים הם לאורה של התורה של הרב נחמן מברסלו.

לעמוד השיעורים  

הרב יעקב שפירא

הרב יעקב שפירא בבית חגלה

בוגר ישיבות "הר עציון" ו"מרכז הרב", בעל תואר שני בהיסטוריה יהודית מבית מורשה בירושלים ומ'טורו קולג'. לימד במדרשות שונות: שובה, לינדנבאום, נשמת, מכללת אפרתה. בשנת תשנ"ו ייסד את "מדרשת יעוד", ומאז עומד בראשה.

הרב יעקב שפירא מעביר שיחות על עומקם של סיפורי ר' נחמן מברסלב, במסגרת ימי העיון באווירה ארץ ישראלית בבית חגלה, פעם בשלושה שבועות.

לעמוד השיעורים  

הרב יצחק שפירא

הרב יצחק שפירא בבית הכנסת נערן

הרב יצחק שפירא למד תורה בישיבות שבי חברון ומרכז הרב.

הרב שפירא עבר ללמוד וללמד בישיבת עוד יוסף חי כאשר הישיבה עוד היתה בקבר יוסף בשכם, והיה לאחד מתלמידיו המובהקים של מו"ר הרב יצחק גינזבורג שליט"א. משנת תשס"ו, משמש הרב שפירא כראש הישיבה בפועל, תחת הנהגת הרב גינזבורג.

הרב שפירא כתב את הספר 'אל הר המור' בנושא עליה להר הבית על פי ההלכה, ואת הספר 'אל גבעת הלבונה' בענייני הר הבית והמקדש במחשבה וחסידות. ספרים אלו נכתבו יחד עם הרב יוסי פלאי, ר"מ בישיבה.

כיום כותב הרב שפירא, יחד עם הרב יוסי אליצור, סדרת ספרים תורת המלך – בירורי הלכה בנושאים הנוגעים למלכות ישראל – שהכרך הראשון בהם יוצא כעת לאור ע"י המכון התורני.

לעמוד השיעורים