בעזרת ה' יתברך

בית חגלה על פני יריחו
ברוכים הבעים לבית חגלה על פני יריחו
התמונה הקודמת  מצגת התמונה הבאה
דגל ישראל
76 שנה לעצמאות ישראל
מוצרי בית חגלה

למה בית חגלה?

מאת ארנה קובוס

קטיף רימונים בבית חגלה על פני יריחו
קטיף רימונים בבית חגלה
 • זו חווה אקולוגית חקלאית תיירותית המקדמת פעילות ביריחו ומסבירה פנים לתייר הישראלי והחוצניק.
 • החווה החקלאית מגדלת תמרים זיתים ורימונים. מפיקה שמן זית, מיץ רימונים, ליקר רימונים, ותמרים. הכל אורגני וטבעי בעבודה עברית בלבד וידנית.
 • בחווה מרכז מבקרים קטן, המספר את סיפור המקום וחשיבותה של גילגל בתולדות ישראל. למרכז מבקרים יש אפשרות לאירוח פשוט ל-22 איש.
 • לחווה יש גם פינת חי עם עדר של משפחה אחת, תרנגולות ,יונים ומשפחת טווסים. שני חמורים.
 • לחווה חורשות נעימות לשבת, לנוח בשקט המדבר.
 • מחזיקים גן אירועים מול הר נבו, מתחת לעיני משה רבנו.
 • החווה בהתקדמות ופיתוח מתמיד פרי השקעתם וזיקתם לארץ של משפחה אחת וחבריהם.
 • המדרשה מקדמת פעילות סדירה ביריחו ונוכחות באתרי קודש שם. הדרכות בגילגל ומקדמת לימודי ערבות יריחו למורי דרך.
 • בית חגלה מהווה ושומרת הסף לעיר יריחו, אותה יש לנחל ברוח הקדושה. בית חגלה יושבת על מקום ההכנה לפני קיום מצוות ירושת הארץ. יהי רצון שנזכה להכין צבור לרשת את הארץ בקדושה.
 • כל הרוצה להשתתף במעשה מרכבה קודש זה, יבוא ויתרום בשמחה.

מקום מיוחד

שרידי בית חגלה המקראית
שרידי בית חגלה המקראית, כמה מאות מטרים צפונית לבית חגלה

בית חגלה היא עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק ט"ו פסוק ו', ופרק י"ח פסוק י"ט). היא מציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. היא מצוינת פעם שניה כאחת מערי בנימין, יחד עם יריחו ובית אל (פרק י"ח פסוק כ"א):

 • (ספר יהושע פרק ט"ו פסוק ו'): " וְעָלָה הַגְּבוּל," [הגבול הצפוני של שבט יהודה] "בֵּית חָגְלָה, וְעָבַר, מִצְּפוֹן לְבֵית הָעֲרָבָה; וְעָלָה הַגְּבוּל, אֶבֶן בֹּהַן בֶּן-רְאוּבֵן.";
 • (ספר יהושע פרק י"ח פסוק י"ט): "וְעָבַר הַגְּבוּל [הגבול הדרומי של שבט בנימין] אֶל-כֶּתֶף בֵּית-חָגְלָה, צָפוֹנָה, והיה [וְהָיוּ] תצאותיו [תֹּצְאוֹת] הַגְּבוּל אֶל-לְשׁוֹן יָם-הַמֶּלַח צָפוֹנָה, אֶל-קְצֵה הַיַּרְדֵּן נֶגְבָּה; זֶה, גְּבוּל נֶגֶב.";
 • (ספר יהושע פרק י"ח פסוק כ"א): "וְהָיוּ הֶעָרִים, לְמַטֵּה בְּנֵי בִנְיָמִן לְמִשְׁפְּחוֹתֵיהֶם: יְרִיחוֹ וּבֵית-חָגְלָה, וְעֵמֶק קְצִיץ".

קרא על בית חגלה המקראית 


המרכז המבקרים של יריחו

מרכז המבקרים של יריחו בבית חגלה
מרכז המבקרים של יריחו בבית חגלה
 • בשנת תשפ"א הקמנו את מרכז המבקרים של יריחו. המרכז נמצא כאן בבית חגלה, וממנו אפשר להתבונן בנוף הפנוראמי והעוצר נשימה של הגילגל המקראית – המקום בו עם ישראל חנה אחרי חציית הירדן ולפני כיבוש יריחו. באופק רואים את הרי מואב והר נבו – מקום הנאום האחרון של משה רבנו.
 • מרכז המבקרים מספר את הסיפור של יריחו – חציית הירדן, חניית עם ישראל בגילגל, ברית המילה ההמוני שהתרחש שם, הפסח הראשון בארץ, כיבוש יריחו על ידי הפלת החומות בדרך נסי, בית הכנסת שלום על ישראל בעל הפסיפס הייחודי, בית הכנסת נערן בעל הפסיפס המתייוון, מעיין אלישע בו הנביא אלישע המתיק את המים של יריחו, ארמונות החורף של מלכי החשמונאים, מערות הקבורה של הכהנים מבית שני, ובית חגלה המקראית הנמצאת כחצי קילומטר צפונה מכאן.
 • במרכז יש מפה תלת-מימדית של האזור, ספרים ואמצעי מולטימדיה. ויש מקום לאירוח קבוצות להדרכה ולהכנה לטיולים באזור.
 • מרכז המבקרים מספר גם את הסיפור החלוצי של חוות בית חגלה, בה הוא נמצא. ויש דוכן, בו אפשר לראות ולרכוש אתהמוצרים האורגנים של החווה.
 • לתאם ביקור או אירוע, להתקשר או לשלוח וואטסאפ לארנה קובוס בטל' 052-8699300, או בדוא”ל לernajericho@gmail.com

קרא על האתרים של יריחו 


נקודת התצפית

הנוף המרחיב מנקודת התצפית אל הגילגל ואל הר נבו
הנוף המרחיב מנקודת התצפית אל הגילגל ואל הר נבו

במרחק של כ-100 מטר ממרכז המבקרים, בנינו נקודת תצפית, שממנה אפשר לצפות בהרחבה אל הגילגל ואל ערבות מואב והרי מואב שמעבר המזרחי של נהר הירדן.

פרוסות לפנינו מרחבי הגילגל בו עם ישראל הקים מחנה אחרי חציית הירדן (יהושע 4:19), עשה ברית מילה המוני (יהושע 5:2), הקריב את קורבן הפסח הראשון בארץ (יהושע 5:10), ויצא לכיבוש יריחו אחרי הפסח (יהושע 6:3-14).

כשמסתכלים יותר רחוק, רואים את ערבות מואב, בו עם ישראל חנה בסוף המסע של 40 שנה במדבר, שמע את הנאום האחרון של משה רבנו והתכונן לחציית הירדן, אל הארץ (כמסופר בספר דברים).

כשמסכלים עוד יותר רחוק, רואים את רכס הרי מואב, והנקודה הגבוהה של הרכס, שהיא הר נבו, בו משה רבנו עמד והביט אל הארץ לפני הסתלקותו מהעולם ב-ז אדר (דברים 34:5-12)וביום עם ראות טובה, אפשר לצפות גם אל הגיא בו משה רבנו קבור (דברים 34:6).

מומלץ לבוא לתצפית אחר הצהריים, כאשר השמש מאירה בקרינה ישירה את הרי מואב מעבר הירדן.

קרא על הגילגל המקראית 


בית מדדרש

לימוד חודשי בבית חגלה על פני יריחו
לימוד חודשי בבית חגלה

צפה בשיעורי תורה בבית חגלה 


משק אורגני

 • בבית חגלה יש מבנה לאירוח למתנדבים או לאורחים. שם גם בית האריזה של מוצרי המשק ווהחנות האורגנית. מסתבר שיש לנו את שמן הזית הטוב בעולם בחמיצות 0.3, שמן אורגני ממש מתוק. יש אישור מ-אגריור המפקח על הגידול האורגני.
שטלים חדשים בשדות בית חגלה
שטלים חדשים בשדות בית חגלה

בקרו בחנות המשק 


אירוח מדברי

אירוח מדברי בבית חגלה על פני יריחו
 • רוצים לנפוש בלב מדבר, בערבות יריחו איפה שאבותינו עברו את הירדן לארץ הקודש?
 • גם יש אפשרות לערוך שמחות משפחתיות עם סעודה , לינה וסיור. אפילו חתונה בנקודת התצפית. יישרנו כביש הגעה ישיר.

פרטים 


בית מרפא

הרפואה הטבעית של ארנה קובוס בבית חגלה על פני יריחו
 • בית מרפא לאורך חיים טבעי ובריא בהדרכתה של ארנה קובוס.
 • בקריאת מפות שונות בגוף כולל עיניים וצפורניים ועוד, בטיפול אנרגטי, טיפול תזונתי , טיפול בצמחי מרפא ויעוץ רוחני, טיפול בהעברת אנרגטיות, טיפול בלחיצות אנרגטיות מכף רגל ועד הגולגולת.

קרא עוד 


שותפות

Shofar So Great - תערוכה וחנות השופרות בבית חגלה על פני יריחו
תערוכה וחנות השופרות בבית חגלה
 • בשנת 2016, רוברט וינגר עלה לארץ מארצות הברית, ובא לגור בבית חגלה. הוא מומחה לשופרות ובעל תוקע מיומן.
 • רוברט בעל היוזמה של Shofar So Great, עם חזון של גאולה ושלום. כחלק מהיוזמה, הוא מקדם את בית חגלה ואת יריחו בעולם, וגם פתח תערוכה וחנות של שופרות בבית חגלה.

בקרו ב-Shofar So Great 


קהילה

 • מספר משפחות היקימו את ביתם בבית חגלה, והקימו קהילה צעירה, מגובשת, תורנית ואוהבת את ארץ ישראל.
ילדי קהילת בית חגלה בתצפית עם הזמר סיני תור
ילדי קהילת בית חגלה בתצפית עם הזמר סיני תור

קרא עוד 

בית חגלה והחזרה ליריחו – החזון

ארנה קובוס, שהקימה את בית חגלה במו ידיה בקיץ תשס"א (2001) אחרי שהעיר יריחו נסגרה ליהודים, פורסת לפנינו את החזון שאחרי הקמת היישוב ואת האתגרים שעוד לפנינו.

הסרטון מאת: חגית ומשה הרשטיק, שצולם בבית חגלה בשנת תשפ"ג

מה חדש בבית חגלה - תמוז תשפ"ב

חוגגים 21 שנות התישבות ועשיה חלוצית...

מאת: ארנא קובוס

בית חגלה - הימים הראשונים
בית חגלה - הימים הראשונים

שלום ואור לחברי יריחו,

המתחברים ודורשים את שלומה, המבקרים והמתישבים בערבות יריחו. במרוצת השנים הצלחנו למנות 5 ישובים. ייט"ב ,מבואות יריחו ועינות קדם במערב, בית חגלה מול נבו וקדם ערבה במזרח.

בראש חודש אב השנה נציין 21 שנות התיישבות ומאבק בבית חגלה. לא נשכח לציין את כל הניסים הגלוים שזכינו להם מאת הקב"ה מדי יום בכל התחומים ובזכותם הצלחנו להתגבר על הבעיה הבטחונית בראשונה , שהרי זה היה שטח המרעה של המחבלים. זכינו למים וחשמל אחרי השקעות גדולות מצדנו והצלחה מצדו יתברך. זכינו שמשחקי בנינו ועוד נערים יהפכו לבתי קבע וחיבורי אמת למים וחשמל, כאילו היו אנשי מקצוע. זכינו לתרומה קטנה מאת מש ונסקה שחיזקה אותנו כל הדרך.

לא ציפינו לכלום רק לזכות לגאול את קרבת הארץ. זכינו לשיעורים מתמידים במשך כ15 שנה מאת חגי בן ארצי שלימד אותנו להתחבר באהבה מתוך ידע עמוק במסורת ישראל לקרקע, ערבות מואב יריחו והירדן.

בית חגלה - המרכז המבקרים שנפתח לאחרונ
בית חגלה - המרכז המבקרים שנפתח לאחרונה

שתלנו עצים במחסור של מים אך לא ויתרנו. והקב"ה חיזק אותם ושרדו וזכינו ליבול. עד שזכינו למים קולחים מאושרים ואז שתלנו תמרים. והקב"ה דואג עוד והנה ישוב לידנו שהולך וגדל ובקרבת מקום קמה גם קדם ערבה בזכות אמנה שניהם.

כבר בבטחון גדול יותר הקמנו מרכז מבקרים ובית אריזה, חדרי אירוח וגן אירועים.

בע"ה ושבח לאל נמשיך לעשות למנו ומען הארץ והעם בשמחה.

ארנא קובוס מבית חגלה

בית חגלה חוגג 21 שנה - קרא על האירוע

תולדות ההתיישבות ביריחו ובבית חוגלה

מאת: ארנה קובוס

עד שנת 1993, פעלה ביריחו ישיבה בראשותו של הרב חנן פורת בצבור גדול. מהסכמי אוסלו, הציבור הלך והתמעט. אז הקמנו את כולל "עטרת אליהו" בבית הכנסת העתיק שלום על ישראל, בראשותו של הרב יצחק גינזבורג, והרב בפועל היה הרב יוסי פלאי מיצהר. גם התלמידים באו מיצהר מדי יום ברכב פרטי, ושני מאבטחים בלבוש אזרחי.

בחשון תשע"א, ערבים שרפו את בית הכנסת אחרי שבתשרי שרפו את קבר יוסף. כך התחילה האינתיפאדה (9/2000). השלטונות לא נתנו ליהודים עוד לבקר בעיר. הקימנו עמותה בשם מורשת ותרבות ביריחו מתוך כוונה לא לעזוב את האזור. קיימנו שעורים, ואירועים במחסומי צה"ל במשך שנה וחצי. הצבא ויתר ונתנו לווי לפעילות וחזרנו לבתי כנסת שלום על ישראל, ולתל יריחו.

התחלנו לקיים שבתות מחוץ למחנה נועם בצד המערבי של יריחו, בקרבת מקום של בית הכנסת נערן. אחרי מאבק עיקש, במשך שנתיים, כולל הקפת הקבוצה במחבלים חמושים, קמה נקודת התיישבות בשם חוות האיקלום, היום מבואות יריחו.

אחרי הגירוש מיריחו, נדדנו עד שהמח"ט דאז נתן לי לשבת בהיאחזות אלישע, מערבית לכביש 90. שם ישבנו 7 חודשים.

גם מהיאחזות אלישע גורשנו, כי צה"ל ידע שהולכים למסור את השטח לערבים. כמחווה, המח"ט סיכם אתי, התיישבות בבית חגלה, בקצה הדרום מזרחי של יריחו, בלב הגילגל המקראית, מול הר נבו, המקום שבו בני ישראל חתמו ברית מילה עם אלוקה בזמן יהושע בן נון.

שם כל המשפחה, עם חברי הילדים, בנינו בתים, קיימנו פעילות ענפה, שיעורים ותפילות. השיגנו מים וחשמל ושתלנו עצים להפריית המדבר. נס ממש.

היום (אדר תש"פ), בית חגלה הוא משק חקלאי פורח, מרכז תיירותי קוסם, נקודת חסות ליריחו וסביבתה, והתיישבות מצטרפת של 11 משפחות בתוספת לאנשי החווה.

בחזרה ליריחו - מצגת

תולדות ההתיישבות סביב יריחו בימנו

קרא עוד על הימים הראשונים

סיפור מרגש

הסיפור האמיתי "בודדים במדבר" מספר על קבוצת בחורים שמוצאת עצמה אבודה בכביש הביקעה, רבע שעה לפני כניסת השבת, ובתוך השממה, הם מגיעים למקום מסתורי ונטוש לכאורה...אבל זהו, שרק לכאורה.

המציאות תעמיד אותם בפני ההפתעה של חייהם...סיפור שאכן התרחש.

--:--
  

בית חגלה המקראית

מאת: ארנה קובוס

שרידי בית חגלה המקראית
שרידי בית חגלה המקראית, כמה מאות מטרים צפונית לבית חגלה של היום

עיר גבול בין השבטים

חגלה היא עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק י"ט, פסוק י"ח). היא מציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. היא מצוינת פעם שניה כאחת מערי בנימין, יחד עם בית אל.

מצאנו שם חרסים עתיקים. יש שם חפירות מעניינות מאוד. ביניהן שפה מאבן מעוגלת בפינות, מאגר מים ענק שמור היטב.

במקום יש גן ענק של תמרים , עונג גן עדן. . מקביל לעין חוגלה יש את נחל נוחיל. גם שם נווה עם כוכים של מנזר חצובים באבן טיט. יש מה לראות. תענוג עולם הוא לעמוד ולהביט בבקעת יריחו, עריסת תולדות ישראל.

כיבוש הארץ על ידי יהושע בן נון

מכאן בני ישראל נכנסו לארץ, על פי הגבורה. בבקעת יריחו, נהר הירדן מחבר את ים כנרת (ים החיים, משם אנו שותים) לים המלח (ים המוות). אין נהר בעולם שמחבר את החיים למוות. גם מהמערב למזרח עומדים הרי החיים (ארץ ישראל עם תורה) מול הרי המוות (ארץ הטומאה- חיי הגויים, בלי תורה). בבמוי הטבעי מתרחשים תולדות עם ישראל. המקום הוא הנמוך ביותר בעולם. לפי ההלכה , בעל תפילה אמור לעמוד במקום הנמוך ביותר כדי להתפלל. "ממעקים קראתי" ככל שנמצאים נמוך יותר, קל יותר להינתק מן היצר ודבוק בעבודת ה' יתברך.

מקום ההתחלה בכל תקופה

כל תקופת התחלה וסוף בתולדות עם ישראל מתרחשת כאן. בסיום בית ראשון מלך צדקיהו בורח מן הארמון בירושלים, ליריחו, דרך תעלה סודית, ושם הכשדים במקרה תופסים אותו ומנקרים את עיניו, ומביאים אותו לגלות.

בסיום בית שני כאן מתרחשות כל הרחיצות של הורדוס (בארמונות הורדוס )ליד ואדי קלט.

עם תחילת בית שלישי רבי סולומון וחבורתו בהיותם יודעים שרק מיריחו יתחיל כבוש הארץ, משתדלים לקנות בכסף מלא שטחי יריחו מן הפאשה הטורקי. העיסקה לא יוצאת לפועל בגלל יהודים מלשינים. חבורתו של רבי סלומון מקימה את פתח תקוה במקום הנוכחי.

לפי הכתובים, הושע כותב "והקומותי את עמק עכור לפתח תקוה". אם עמק עכור הכוונה לוואדי קלט פתח תקוה הייתה צריכה להתקיים בדרומה של יריחו.

חוגלה נמצאת בדרך של בני ישראל לגילגל לכרות את הברית המחודשת. יכול להיות שגבעת הערלות נמצאת בקרבת מקום.

קרא עוד על בית חגלה המקראית 

קהילת בית חגלה - שיר

חגלה קסומה מזמרת: קליפ וידאו של זמרת חגלה היוצרת במקום.

דוד לביא ותמר פילוסוף - החולמים אחר השמש

שלום קהילה יקרה,

שמחה ונרגשת מאוד לשתף איתכם את השיר והקליפ החדש, ״החולמים אחר השמש״, שיצרתי יחד עם חברי דוד לביא, ואשר צולם פה בבית חגלה.

איך מגיעים

בית חגלה ממוקם בכביש 90 (כביש הבקעה) – 3 ק"מ צפונית מצומת בית הערבה (הישן). בית חגלה ממוקם סמוך לבסיס צה"ל "מחנה נבו", וכניסתו בצד ימין של השער הראשי של הבסיס.

מפה גדולה