בעזרת ה' יתברך

ניקיון ושיפוץ בית הכנסת שלום על ישראל

הברכה על הפסיפס של בית הכנסת שלום על ישראל ביריחו
הברכה על הפסיפס

מאת: מערכת הקול היהודי

תלמידי ישיבת 'דורשי יחודך' של הרב גינזבורג הגיעו ביום שישי אל בית הכנסת העתיק ביריחו שלום על ישראל בו פעלה ישיבת יריחו, ניקו, שיפצו ותחזקו את המקום. התלמידים והרבנים התפללו שחרית וסעדו במקום.

ישיבת יריחו של הרב גינזבורג, פעלה בבית הכנסת העתיק עד לפני 21 שנים, אז פרצה ה'אינתיפאדה השנייה' והתלמידים נאלצו לעזוב את המקום.

מאז, אחת לתקופה, מגיעים תלמידים רבים למקום, משפצים ומתחזקים את בית הכנסת והישיבה ומראים נוכחות יהודית במבנה אשר נותר בדך כלל שמור ונעול. הקומה התחתונה נמצאת במצב שימור סביר, אך בקומה העליונה נדרש נקיון יסודי שיפוץ ותיקון.

בית הכנסת 'שלום על ישראל' נבנה לפני כ-1,300 שנה, ועד היום נשתמרה מרצפת בית הכנסת הפיספס האמנותי שעוצב במקום. במרכזו, סמל המנורה, יחד עם סימן שופר וסימנים נוספים. בכניסה לבית הכנסת ניתן לראות כתובת הפסיפס ובה ברכה לבני הקהילה היהודית שעמלו בבניית בית הכנסת.

מאז מלחמת ששת הימים היו מספר נסיונות להאחז בעיר, מהם נציין את תלמידי הרב מאיר כהנא הי"ד שהקימו את 'גרעין יריחו', ובהמשך את הישוב "מצפה יריחו". בשנת תשמ"ו (1986) רכשה 'רשות הגנים הלאומיים' את המבנה, ומאז החלה נוכחות יהודית משמעותית לתפילה ולימוד במקום.

גם ב'הסכמי אוסלו' ובבאים אחריהם נקבע שהאתר יישאר בשליטה ישראלית, למרות שיריחו ככלל הועברה לשליטה ערבית. במקום התייסדה ישיבת יריחו, והועמד בראשה הרב יצחק גינזבורג.

במשך תקופה, היה לימוד קבוע במקום ע"י קבוצה מתלמידי הרב שהגיעה מדי יום ללימוד. וכן הגיעו קבוצות ממקומות אחרים לתפילה ולימוד. גם לאחר יישום הסכמי אוסלו, הישיבה המשיכה להתקיים, והלימוד המשיך כסדרו.

בתשרי שנת תשס"א (אוקטובר 2000) נכנסו פורעים ערבים לישיבה והשחיתו את הציוד וספרי הקדש. מאז, פסקה הנוכחות היהודית הקבועה במקום.

הרב יוסי פלאי, מי שהיה תלמיד בישיבת יריחו לפני השחתת המקום מדגיש שעדיין קיימת ישיבה במקום: "למרות 20 שנה של נתק, ומכיוון שתקופה ארוכה לא התאפשר להגיע - המקום כיום דורש תחזוקה. אנחנו מגיעים מעת לעת לשפץ, לתקן, להתפלל וללמוד ובע"ה נזכה לחזק את האחיזה במקום".

קרא את המאמר בקול היהודי על האירוע. תודה לאלעזר ריגר ולקול היהודי לכתבה, לסרט להקלטה האודיו ולתמונות.


הושענא רבה תשפ"ב בבית חגלה

מידי שנה, בליל הושענא רבה לומדים תורה כל הלילה בבית חגלה על פני יריחו ובבוקר מתפללים ביריחו, בבית הכנסת העתיק שלום על ישראל.

השנה, הרבנים יוסי פלאי ושמעון בן- ציון , שניהם ידידים ותיקים של יריחו, מסרו שיעורים בליל הושענא רבה בבית חגלה.

לצערנו, התפילה החגיגית בבית הכנסת שלום על ישראל בוטלה על ידי הצבא "מסיבות בטחוניות", אז התפללנו, בשמחה וברוב עם, עם התושבים החדשים של בית חגלה בבית הכנסת של היישוב.

חגיגות הושענא רבה ביריחו הן לזכר כיבוש יריחו, כאשר בימי יהושע בן נון, בני ישראל סבבו את חומות יריחו הבצורה פעם אחת ביום במשך שבוע, ובראשם הלכו שבעה כוהנים ביחד עם ארון הברית. וביום השביעי הקיפו את העיר שבע פעמים, תקעו בשופרות והריעו. ואז החומות נפלו – בעצם, נבלעו בתוך האדמה בתהליך ניסי – ועם ישראל פרצו לתוך העיר.

שיעורו של הרב יוסי פלאי

שיעורו של הרב יוסי פלאי בסוכה בבית חגלה

שמע את השיעור או הורד אותו כקובץ MP-3:

--:--
  

שיעורו של הרב שמעון בן-ציון

שיעורו של הרב שמעון בן-ציון בסוכה של משפחה הגרה בבית חגלה

שמע את השיעור או הורד אותו כקובץ MP-3:

--:--
  

תמונות

שיעורו של הרב יוסי פלאי בסוכה בבית חגלה על פני יריחו
שיעורו של הרב יוסי פלאי בסוכה בבית חגלה
שיעורו של הרב שמעון בן-ציון בסוכה של משפחה הגרה בבית חגלה על פני יריחו
שיעורו של הרב שמעון בן-ציון בסוכה של משפחה הגרה בבית חגלה
לילה ירח מדברי בבית חגלה מול הר נבו
לילה ירח מדברי בבית חגלה מול הר נבו

עוד תמונות


סיור חול המועד סוכות תשפ"ב ביריחו

ה' בחול המועד:

בקרנו היום ב-4 אתרי סיור ביריחו: בית הכנסת שלום על ישראל, מעיין אלישע, תל יריחו ובית הכנסת נערן. מתברר שהערבים חופרים מתחת לבית של רחב (המגדל) בתל יריחו – לאיזה מטרה?

החפירה המסתורית מתחת לבית של רחב בתל יריחו
תל יריחו - החפירה מתחת הבית של רחב
ביקור קבוצה במעיין אלישע
מעיין אלישע

עוד תמונות