בעזרת ה' יתברך

סיור מודרך ביריחו

לפני קצת יותר משנה, חזרנו להתפלל בבית הכנסת שלום על ישראל בכל ראש חודש.

הפעם הסרטנו את הדרך המוביל לבית הכנסת שלום על ישראל, מלווה בהסברים של ארנה קובוס על האתרים והמקומות בדרך, ובמיוחד בית הכנסת נערן ותל יריחו (המקום שיהושע בן נון כבש אחרי הפלת חומותיו).

סיור מודרך בדרך לבית הכנסת שלום על ישראל - חלק 1
סיור מודרך בדרך לבית הכנסת שלום על ישראל - חלק 2

ביקור של קבוצה מ-"נשים בירוק" בבית חגלה

נדיה מטר עם יהודית קצובר התחברו יחד עם הרב ד"ר חגי בן ארצי והראו לנו שחם לבבם עלנו. שמחנו ומודים.

ביום ה' ז' בסיוון איסור חג שבועות הגיעה קבוצה של 100 איש בטיול מאורגן בהדרכתו של הרב ד"ר חגי בן ארצי לערבות יריחו. הקבוצה ביקרה קודם בברכה על הירדן מהכניסה של בית הערבה ובבית חגלה. קבלו הדרכה ושיעור. המפגש היה מרגש ומשמח.

סרטון הביקור ושיחה של נדיה מטר בנושא בערוץ 7

השיעור של הרב ד"ר חגי בן ארצי

  
--:--
  
  

"נשוב נרד אל ים המלח בדרך ליריחו!"

שבנו ליריחו-אך אליה לא נכנסנו. סגורה ומסוגרת הייתה בפנינו ע"י צה"ל.

נכנסנו אל נציגת יריחו האוטונטית ביותר-ארנה קובוס אשר בבית חוגלה.

ארנה-צרובת שמש בשל 20 שנות מאבק שהוקדשו לשמירה על יריחו ולשמירה על הקשר עם יריחו שלא תתפוגג מתודעת העם היהודי- קבלה אותנו בשמחה.

הגענו לארנה ביום חמישי האחרון,אסרו חג שבועות, במסגרת הסיורים החודשיים של תנועת נשים למען עתיד ישראל (נשים בירוק).

טיילנו כ100 איש בהדרכת דר חגי בן ארצי.

חגי קישר בין האדמה שדרכנו עליה לבין הפסוקים בתנ"ך, החיה את המעמדים של מעבר הירדן בגשר עבדאלה, החיה את מעמד הברית בגבעת הערלות וקרא לכל עם ישראל לפקוד בהמוניו בז' אדר, יום פטירת משה רבנו, את האזור בכלל ומרגלות הר נבו בפרט.

שבנו למשך כמה שעות אל רגעי השיא בהיסטוריה של עם ישראל. הפרידה ממשה המנהיג שלא זכה להיכנס לארץ ישראל, הכניסה לארץ ישראל בהנהגתו של יהושע בן נון המסור לארץ ישראל, מעבר על הירדן , על ניסיו וההתפרסות על הגבעות הסמוכות ליריחו ממש ע"י חוותה של ארנה.

הלהט של ארנה גדול יותר משל השמש היוקדת בבקעה. לרוב ארנה לבד עם הקב"ה ע"פ דבריה. לאחר מאבקים רבים, מלאי עקשנות והתמדה, היא הצליחה להקים נווה מדבר ירוק תחנה לפני הכניסה ליריחו כמו רחל אמנו – מחכה היא שעם ישראל ישוב אל יריחו, הבריח של ארץ ישראל.

זכתה חברון, זכתה שכם, זכתה שילה ובית אל לשיבת הבנים – אך יריחו עדיין מצפה שישובו אליה .

בסופו של היום ארנה נשארה לבד אך רבים מהמטיילים הנרגשים הבטיחו לבוא לשיעור הדו-שבועי שמתקיים במקום ולהגיע לשבתות. ארנה הצליחה בפשטותה, בטבעיותה, לטעת תקוה, רצון ואופטימיות להתחבר עוד יותר אל הארץ שלנו והרי לשם כך נועדו הסיורים החודשיים שלנו.

במשך הסיור שארך יום שלם, התערבבה ההיסטוריה היהודית של העבר הרחוק עם ההיסטוריה מהעבר הקרוב, כשחגי מספר, בעומדנו ליד קבר האחים של בית הערבה, בהתרגשות, על הקמת קיבוץ בית הערבה, על הפרחת השממה, הקמת מפעל האשלג, על גירוש היהודים מהאזור ב1948, על גבורתו של יהודה אלמוג ושבועתו לחזור לבקעה ולהפריח את הכל מחדש. ב1967 שבנו אל בורות המים, לשוק,לכיכר ולדרך יריחו, אך תמורת נייר והסכם כוזב וויתרנו על יריחו וסכנת הוויתורים ממשיכה לרחף באוויר.

נחישותה ועקשנותה של ארנה קובוס נתנה לכולנו כח להמשיך את המאבק על ארץ ישראל.


הושענא רבה תש"ע

  • חוגגים את הושענא רבה לזכר כיבוש יריחו, כאשר בימי יהושע בן נון, בני ישראל סבבו את חומות יריחו הבצורה פעם אחת ביום במשך שבוע, ובראשם הלכו שבעה כוהנים ביחד עם ארון הברית. וביום השביעי הקיפו את העיר שבע פעמים, תקעו בשופרות והריעו. ואז החומות נפלו – בעצם, נבלעו בתוך האדמה בתהליך ניסי – ועם ישראל פרצו לתוך העיר.
  • כך, בהושענא רבה מבצעים שבע הקפות עם אתרוג ולולב סביב הבימה בבית הכנסת.
  • וכך השנה, התפללנו וחגגנו את הושענה רבה בבית הכנסת של בית חגלה – על פני יריחו.
בתמונה: תפילת בוקר הושענה רבה בבית חגלה
תפילת בוקר הושענה רבה בבית חגלה על פני יריחו
עוד תמונות 

חוזרים לשלום על ישראל אחרי כמעט 9 שנים

אחרי שריפת בית הכנסת שלום על ישראל בשנת תשס"א, שבתה הפעילות וגורשנו מיריחו. חזרנו בתקופת גירוש גוש קטיף לחצי שנה, אבל למעשה חזרנו ממש רק עכשיו, בזכות המאמצים של ח"כ אורי אריאל.

היום (ר"ח תמוז תשס"ט), בפעם הראשונה אחרי הרבה שנים, קיימנו תפילה שמחה בבית הכבסת שלום על ישראל. ח"כ אורי אריאל וראש המועצה בקעת הירדן דויד אלחייני השתתפו. ובעזרת השם נחדש את הלימוד והתפילה בבית הכנסת באופן תדיר.


סובבים את יריחו לרגל יום כיבוש יריחו

. יריחו נכבש ב-כ"ח ניסן, כאשר תקיעת השופרות של הכוהנים הפילו את חומותיה, שנבלעו באדמה. זה היה תיכף אחרי ימי הפסח שעם ישראל חגג בארץ, מייד אחרי חציית הירדן בהנהגתו של יהושע בן נון.

לרגל יום כיבוש יריחו, סובבנו את העיר ותקענו בשופרות בכניסותיה. הרב יוסי פלאי, שהיה ראש הכולל בבית הכנסת שלום על ישראל ביריחו לפני פרעות תשס"א, ליווה אותנו בדברי תורה.

אחרי הסיור, לקראת ערב, הרב יצחק גינזבורג שליט"א נתן שיעור בחוות בית חגלה.


סיור חנוכה בארמונות החשמונאים

בחנוכה סיירנו באתר הארכאולוגי החשוב של הארמונות החורף של מלכי החשמונאים ושל הורדוס, מערבית ליריחו, שהארכאולוג אהוד נצר ז"ל חקר לעומק.

ירדנו רגלית דרך נחל פרט, ובדרך החזרה גם סיירנו במבצר החשמונאי קיפרוס, שבצד הדרום-מערבי ליריחו.

ובסוף הסיור הדלקנו נרות חנוכה ביחוות בית חגלה.